Abdurrahman Akkuş

Abdurrahman Akkuş, Lefke Avrupa Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tam burslu olarak lisans ve yüksek lisans eğitimini yüksek derece ile tamamlamıştır. Lisans eğitimi sürecinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmanın yanında, sosyal sorumluluk projelerinde yer almış ve akademisyenler eşliğinde stajlarını tamamlayarak, gerekli süpervizyonları ve eğitimleri almıştır. Yüksek lisans eğitimi sürecinde çeşitli eğitim kurumlarında Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak çalışmakla beraber Freud Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kuruluşuna öncülük ederek Genel Koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Freud Psikolojik Danışmanlık Merkezi bünyesinde süpervizörler eşliğinde danışan almaya başlamış, beraberinde KKTC kökenli Kıbrıs İlim Üniversitesi ve İngiltere kökenli Tapkan’s British Counselling şirketi ile iş birliği içerisinde KKTC’ de birçok kişisel gelişim eğitimleri, atölye çalışmaları ve eğitim zirveleri düzenlemiştir. Mesleki yaşantısına Aren Eğitim ve Araştırma Akademisi’ nde Psikolojik Danışman ve Genel Koordinatör, Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği Mardin il Başkanı, Uluslararası Aren Eğitim ve Araştırma Derneği Genel Başkanı olarak halen devam etmektedir. Verdiği psikolojik danışmanlık sürecinde Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi, Öyküsel Terapi, Gestalt Terapi, Varoluşçu Terapi, Logo Terapi ekollerini kullanmakta olup çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmaktadır.

ALDIĞI EĞİTİMLER VE BELGELER

 • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
 • Öyküsel Terapi
 • Gestalt Terapi
 • Bilişsel Davranışçı Terapi
 • Akılcı Duygusal Davranışçı Terapi (Albert Ellis-ABC Kuramı)
 • Logo Terapi
 • Varoluşçu Terapi
 • Pozitif Psikoloji Perspektifinde Stres ve Kaygı Yönetimi
 • Bilişsel Davranışçı Modelde Öfke Yönetimi
 • Öğrencilerin Zihinsel Farklılıkları
 • Aile İçi İletişim Engelleri
 • Çocuklarda Davranış Bozuklukları Ve Nedenleri
 • Empati Becerisi
 • Psikanalitik Kuram ve Analitik Kuram Çerçevesinde Pamuk Prenses, Rapunzel ve Kırmızı Başlıklı Kızın Değerlendirilmesi
 • Sanat Terapisi: Resmin Sanat Terapisinde Kullanılması
 • İnsan ilişkileri ve İletişim Becerileri
 • Beden Dili ve Topluluk Önünde Konuşma Becerisi
 • Karizma ve Liderlik Duruşu
 • Ruh Sağlığı Mesleği Olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 • İş Dünyasında Başarının Anahtarı; Etkili İletişim Becerileri
 • Çocuk İstismarı
 • Kaynağından Uygulama Alanlarına Psikoloji ve PDR
 • İnsanı Etkileme Sanatı
 • Beden Dili Kullanımı
 • Hitabet Sanatı

MAKALE VE YAZILAR

2020-Öğrenciler ve Öğretmenler İçin Bireyle Psikolojik Danışma El Kitabı (Yazım devam ediyor. Yazarlar : Abdurrahman Akkuş, Anıl Görkem, Seher Kaval)

2020-Katarsis Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ÖABT Tamamı Çözümlü Soru Bankası (Basım Sürecinde)

2020-Akademisyenlerin Toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutumları (MARMARA SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ)

2020-Üniversite Öğrencilerinin Algıladığı Anne Baba Tutumu İle İlişki Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi (Yüksek Lisans Tezi)

2019-KKTC’ deki Üniversitelerde Öğrenim Gören Öğrencilerin Mutluluk Düzeylerinin Teknoloji Bağımlılığı Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi (Anadolu Psikiyatri Dergisi-Yayımlanmış, ULUSLARARASI ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI KONGRESİ)

2019-Görme Engelli Bireyler İle İlgili Eğitim ve Toplumsal Alanda Yapılan Araştırma Makalelerinin İçerik Analizi: 2009-2019 Yılları Arası(MARMARA SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ)

2016-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Proğramında Öğrenim Gören Öğrencilerin İletişim Becerilerinin İncelenmesi(16. ULUSLARARASI SINIF ÖĞRETMENLERİ EĞİTİM SEMPOZYUMU)Danışan Yorumları

Abdurrahman Beyi tavsiyeediyorum.com da psikolog ararken buldum. Birkaç danışman arasından en donanımlı olan kişinin kendisi olduğunu düşündüğüm için kendisini tercih ettim ve gerçekten bir konudaki bilgisi ve tecrübesiyle size yardımcı olabilecek bir danışman. Kendisiyle ilk seanstan itibaren zorlanmadan derdinizi sıkıntınız paylaşabileceğiniz biri. Ben kendisiyle görüştüğüme çok memnun oldum ve kendisine çok teşekkür ederim. Siz de içinizdeki acabaya kulak vermeden mutlaka bir seans alın pişman olmazsınız.
B.Y
Profesyonel ve samimi yaklaşımını yaşayarak deneyimleyebilirsiniz. Yerinde, ılımlı ve sakin şekilde size kulak verişi ayrı bir sıcaklık katıyor görüşmelere. Görüşme sonrası değerlendirmeleri ve aydınlatıcı açıklamaları sizin bakış açınızı geliştirmekte oldukça faydalı oluyor. Göremediklerinizi görmek sizi dahada çekiyor. İlk görüşme sonrası fark sizi devam ettirmek için gerekli motivasyon olacaktır. Uzmanlığı ve size kullandığı üslubun sadeliği ayrı bir güzellik katıyor görüşmelere söylemeden edemeyeceğim. Hayatta hiç bir şey için geç değil yeterki isteyin ilk adımı attıktan sonra fark ediyorsunuzki daha önce neden bu desteği almadım.
B.B
Abdurrahman Bey'i panik ataklarımın zirve yaptığı günlerde bir arkadaşımın tavsiyesiyle tanıdım. Güler yüzlü ve samimiyetiyle seanslara devam etme isteğimi arttırdı. Bana mantık dışı düşüncelerimin esaretinden kurtulmayı öğretti.İyi ki onu tanımışım... Hepimizin bir kahramana ihtiyacı vardır. Bizi tüm sıkıntılarımızdan çekip kurtaracak. Abdurrahman Bey, o kahraman degil. İçinizdeki kahramanı ortaya çıkaracak bir kâşif... Tek yapmanız gereken, onun yolundan gitmek.
E.Ş
Kendisine ilk gittiğim zaman içimde korku, mutsuzluk gibi olumsuz duygular barındırıyordum. Abdurrahman Bey 'in güven veren enerjisi, güler yüzü ve de samimiyetiyle birlikte bu duygularım yerini daha mantıklı ve güzel hislere bıraktı. Kendisinin mantık çerçevesinde aktardığı bilgiler işime çok yaradı. Alanında uzman, mesleğini çok seven yönüyle psikolojim üzerinde olumlu bir etki bıraktı. Çok daha güzel düşüncelerim oluştu. Onun sayesinde hayat daha anlamlı hale geldi. Kendisine tekrardan çok teşekkür ediyorum ve gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.
G.Ç
Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın herkesi aynı samimiyet ve hoşgörüyle karşılayan, ilgisini eksik etmeyip bunu her daim hissettiren, farklı bakış açıları kazandırıp hayat mücadelesi verdiğim bir dönemde beni cesaretlendiren ve kendime inanmamı sağlayan harikulade bir danışmandır. Kendisi ile iyi ki yolum kesişmiş diyorum. İlk seansta çok tedirgindim, fakat Abdurrahman beyin dik duruşu, rahatlatıcı ses tonu, samimi ve sıcak kanlı tavırları onunla bu sürece başlama konusundaki tereddütlerimi ortadan kaldırdı. Gerçekten hayalleri ve idealleri olan bir uzman ile karşı karşıya olacaksınız. Uzman psikolojik danışman Abdurrahman Akkuşu tüm samimiyetimle tavsiye ediyorum. Mesleki hayatında daha başarılı yerlere geleceğine inanıyorum.
A.B
Abdurrahman benim arkadaşım aynı zamanda meslektaşım. Kendisi ile yaklaşık bir senedir tanışıyoruz. Rahman ile bu kısa zamanda birçok şey paylaştık. Yaptığı danışma sayısı ve alanımızla ilgili okuduğu kitaplar ile benden baya bir deneyimli. İleride supervizörüm olmasını çok isterim. Ben danışma sürecinde elim ayağıma dolanır, danışanım ile konuşamam diye düşünürken Rahman benim bu düşüncemi değiştirdi. En yakın zamanda alanım ile ilgili güvenilir bir eğitim alarak danışma yapmayı ve insanlara iyi gelmeyi çok istiyorum. Eğer Rahman hayatıma hiç girmeseydi benim tek düşüncem bir psikolojik danışman olarak okula atanmak ve ömür boyu bu mesleği yapıp emekli olmaktı. Beni alanımla ilgili cesaretlendirmese belki de atanıp emekli olma fikrim gerçekleşecekti. İyi ki onu tanıdım ve iyi ki hayatıma dokundu.
C.T
Değerli meslektaşım Uzman Psikolojik Danışman Abdurrahman Akkuş'u üniversitedeki lisans yıllarından beri tanımaktayım Abdurrahman bey kuşkusuz hayatımda gördüğüm en iyi meslek profesyonellerindendir. Mesleğinin inceliklerini çok iyi bilmesinin yanında terapötik beceri dediğimiz Danışanlarıyla mükemmel bir iletişim ve bağ kurma özelliğine sahip biridir. Bunu Danışanına en doğal ortamda sunar. Danışan, onu lk defa geldiği bir psikolog değil sanki yıllardır destek aldığı biri olarak görmektedir. Psikolojik Danışma alanında özellikle terapi açısından yetkinliği tartışılmazdır. Bununla birlikte sevecen, cana yakın, güler yüzlü, çözümcü ve insan ilişkilerinde müstesna biridir. Kendisini tercih edecek danışanlarını şimdiden tebrik ediyorum çünkü çok şanslılar hayatlarında bu kadar kaliteli bir insanla görüşecek ve bana hak verecekler.
C.B
Ben Abdurrahman beyi sosyal medya üzerinden buldum.Iyiki kendisini tanıdım bana sorunumu çözmem konusunda çok yardımcı oldu ilgilendi.Seans, sonrası kendimi çok iyi hissetmemi sağladı.Kendisi çok anlayışlı, yardımsever ve çalışkan biri.Benim anlattığım her sorunumu sabırla dinleyip sorunlarımı çözmemde bana çok yardımcı oldu.Benim hayatımda yanlış düşüncelerimi söyleyerek daha doğru bir düşünceye sahip olmamı sağladı.Hayatıma doğru yönler vererek daha güzel ve takıntısız bir şekilde devam etmemi sağladı.Kendimi ne kadar değerli hissettiğimi anladım.Mutlu yaşamaya başladım.Kendisine meslek hayatında başarılar dilerim. Kendisine denk geldiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum.
A.T
Üniversiteden bilirim kendisini. Yaşadığım her türlü sorunda bilgilerinden faydalanmışımdır. Konuşkan, bazen ciddi bazen güleryüzlüdür. Ortama göre davranışları değişir. Nerde ne yapması gerektiğini bilen biridir. Mesleki açıdan çok başarılı bulduğum yönlerinden bir tanesi kişinin moralini pozitif yönde etkilediği, çok iyi motive etmesidir. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacım var ise konuşmak istediğim nadir insanlardandır. Herhangi bir şeye canım sıkılmış ve desteğe ihtiyacım olduğunda da konuştuğum tek kişidir. Kişinin halinden çok iyi anlayan, genç yaşına rağmen oldukça tecrübeli ve bilgili biri...
F.Ö
Karşınızda sizi tüm benliği ile dinleyen, her söylediğinize önem veren biri olduğunu süreç boyunca net bir şekilde hissedebilirsiniz. Kendinizi karşında rahat hissedeceğinizden de eminim. Çünkü ilk andan itibaren hoş bir atmosferi oluşmaya başlıyorum seanslarda. Her bir seans sizi önemsediğini daha önceki seansları da hiç unutmadığını konuya tamamen hakim olduğunu gördüğünüzde de anlayabilirsiniz. Mesleki yeterlilik acısından bakmak istersen daha çok genç olmasına rağmen herhangi bir şekilde bunu hissedeceğinizi zannetmiyorum. Danışman, mütevazı tavrı ile size açıklayacaktır zaten. Çünkü gerçekten hoş bir mizacı var. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
M.T
Uzman psikolojik danışman Abdurrahman Akkuş ile Lefke Avrupa Üniversitesi’nde tanışma fırsatını yakaladım. Yaşamış olduğum belirsizlikler ve gelecek kaygısı konusunda bir danışma oturumu gerçekleştirdik. Kullanmış olduğu teknikler ve güler yüzlü,samimi duruşu oturumlara daha istekli gelmemi sağladı. Başlangıçta oturumlara katılıp katılmama konusunda ikilemdeydim. Sonuçta kendim bile çözemediğim sorunlarımı bir yabancıya anlatmak zor geliyordu. Ama günün sonunda iyi ki tanımışım ve iyi ki danışmanım olduğunu gönül rahatlığıyla dile getirebilirim.
S.K